Tirsdag den 06.01.2026
Kære medlem
Vi står nu på tærsklen til 2026 og ser ind i et år med vigtige begivenheder for de fleste FOA-medlemmer - nemlig forhandlingerne om OK26.
I begyndelsen af året fortsætter overenskomstforhandlingerne, der får stor betydning for løn- og ansættelsesvilkår på både det kommunale og det regionale område.
FOA Odense har i august-september 2025 indsamlet krav og ønsker fra alle medlemmer ansat på offentlig overenskomst. Disse krav og ønsker har vi viderebragt til forbundet til drøftelse og prioritering - både af generelle krav og overenskomstspecifikke krav.
Du kan følge processen i OK26 på hjemmesiden (åbner i nyt vindue)
I december blev der udvekslet krav med arbejdsgiverne, og forhandlingerne starter 6. januar.
Her kan du se en oversigt over de krav, som Forhandlingsfællesskabet har stillet til kommuner og regioner:
Fagbladet FOA: Her er de krav, der skal kæmpes om ved OK26 (åbner i nyt vindue)
Overenskomstforhandlingerne på det offentlige område i 2026 kan være en svær størrelse at forstå og holde sig opdateret på. Mange artikler, du kan læse, kan være lidt lange og svære at komme igennem - men fortvivl ej. For i podcast'en "OK26: En lang historie kort", lover vi dig, at den "lange smøre" gøres kort og præcis:
OK26: En lang historie kort (åbner i nyt vindue)
Foruden OK26 fortsætter FOA Odense arbejdet med at understøtte medlemmerne i hverdagen - både med rådgivning, arbejdsmiljøindsats og lokal medlemsaktivitet. Vi lægger vægt på at sikre, at din stemme bliver hørt, uanset om det gælder udfordringer på arbejdspladsen, lokal medindflydelse eller aktuelle forandringer i det offentlige.
FOA Odenses team ønsker dig og dine nærmeste et godt og trygt nytår.
De bedste hilsner
Nina Skov-Lauridsen
formand
FOA Odense