Helle Hauballe Kristensen
Tirsdag den 04.11.2025
62-årige Helle Hauballe Kristensen er netop blevet færdiguddannet som pædagogisk assistent efter et liv med mange spor. Hun har et klart råd til andre, der står i en livsforandring: Læs mere ....
"Lad være med at bekymre dig for meget. Der kan altid ske noget godt. Tænk positivt – og tal med nogen om dine bekymringer. Man skal ikke være bange for at kaste sig ud i noget nyt. Når en dør lukkes, åbner der sig altid en ny” - siger Helle Hauballe Kristensen.
Et liv med mange spor
Og man kan roligt sige, at Helle har prøvet lidt af hvert. Efterskole i 9. klasse, som indbefattede et ophold i Irland på en måned. Fire måneder til Zimbabwe med Den Rejsende Højskole (Tvind) for at være med til at åbne en skole. Job som rengøringsassistent i TV-Byen, køkkenmedhjælper hos Novo Nordisk – og en uddannelse som landmand på Kærhave Landbrugsskole for at få et job hos Novo Nordisk som indbefattede dyreforsøg. Hun har også stået i pølsevogn, arbejdet som syerske og været dagplejer i 33 år.
En ny begyndelse
Da børnetallet i Skave faldt, og vuggestuen samtidig blev udvidet med 12 pladser til 24 børn, blev Helle opsagt som dagplejer. I stedet for at give op, besluttede hun at takke ja til kommunens tilbud om at blive genansat i uddannelsesperioden, hvis hun ville tage uddannelsen til pædagogisk assistent.
Beslutningen om at vende tilbage på skolebænken var ikke nem. Der skulle en del overtalelse til, da Helle er ordblind og derfor frygtede både læsestoffet og de skriftlige opgaver under studiet. Men hun kom i gang – og fik – som hun selv udtrykker det – ”et helt fantastisk år. Jeg var nervøs for læsning og skriftlige opgaver, fordi jeg er ordblind,” fortæller Helle. ”Men jeg fik god støtte hele vejen igennem.”
Hun afsluttede uddannelsen med et 12-tal og gik hurtigt videre til sin første jobsamtale – på Hyldgården, et bosted for voksne udviklingshæmmede med behov for socialpædagogisk støtte og pleje. Samtalen endte med en ansættelse, selvom hun endnu ikke havde erfaring på området.
Nye udfordringer – samme omsorg
I starten var Helle lidt bekymret for skiftet fra små børn til voksne borgere med særlige behov. Hun tænkte især på, hvordan det ville være at hjælpe med personlig pleje. Men bekymringen forsvandt hurtigt.
”Jeg elsker at servicere folk og gør mit bedste for, at de får god omsorg og pleje” - smiler Helle, som har den indstilling, at borgerne skal have det godt.
Et aktivt liv – også i fritiden
Helle regner med at blive på arbejdsmarkedet, så længe kroppen kan holde til det – måske til hun er 67 eller 68 år. Men hun forventer ikke at skulle i gang med en ny uddannelse. Når hun har fri, bruger hun tiden som hundeinstruktør.
Lagt på den 04.11.2025