Massiv mangel på social- og sundhedsansatte udfordrer fremtidens ældrepleje
Kommunerne skal skaffe tusinder af nye sosu-ansatte, hvis vi skal fastholde kvaliteten i ældreplejen i fremtiden. På landsplan kommer der til at mangle 25.000 fuldtidsansatte.
Af: Claus Walther
Danskerne lever i gennemsnit længere. Det betyder at flere får brug for hjælp og støtte i ældreplejen. Samtidig forlader flere social og sundhedsansatte fagene, og vi uddanner ikke nok til at følge med. Det er en giftig cocktail.
En ny fremskrivning fra fagforbundet FOA viser, at vi på landsplan i 2034 vil mangle næsten 25.000 fuldtidspersoner på SOSU-området i både kommuner og regioner.
Allerede om fem år, i 2030, vil der mangle ca. 13.500 fuldtidspersoner i sosu-fagene.
”Hver dag knokler tusinder af social- og sundhedsuddannede for at give vores ældre den bedst mulige alderdom. Vi har netop fået en ny og positiv ældrelov, der gerne skulle gøre det nemmere for dem at levere et godt stykke arbejde, men det forudsætter altså at vi har kollegaer nok. Det her er en bombe under hele ældreplejen,” siger Tanja Nielsen, formand for Social- og Sundhedssektoren i FOA.