Fredag den 28.10.2022
S-forslaget om en lønpulje på 3 milliarder i løn til den offentlige sektor giver anledning til både forvirring og misforståelser. Mona Striib prøver her at udrede de spegede tråde.
Jeg har taget godt imod forslaget, af to gode grunde:
For det andet har jeg rost forslaget, fordi det både vil rette op på uligeløn, som vi oplever mellem traditionelle mande- og kvindefag og vil sætte fokus på de problemer, vi oplever med at skaffe medarbejdere til omsorgs-fagene.
Det er ikke nogen hemmelighed, at det altid har givet udfordringer, når der har skullet afsættes puljer til særlige formål ved overenskomstfornyelserne. Både ved OK18 og ved OK21 fik vi aftalt puljer til rekrutteringsudfordringer på social- og sundhedsområdet til ligeløn og lavtløn på tværs af alle områder.
Vi ved ikke, hvordan valget ender om få dage. Forslaget skal med i et nyt regeringsgrundlag. Det skal vedtages. Lønstrukturkomiteens arbejde skal afsluttes. De privates overenskomstforhandlinger skal være færdig. Der skal trepartsforhandles på det offentlige område. OG SÅ kommer vi til OK24 på det offentlige område. Der er lang vej endnu, men vi skal selvfølgelig gå ned af den.
Men er der god musik i forslaget? Ja, for pokker. Det er bedre at forhandle med 3 milliarder ekstra end at forhandle med 0 kroner ekstra.
Det ville give ca. 4.000 kroner i måneden inklusive pension og tillæg til alle faggrupper, og så kan vi tillægge de ekstra varige lønmidler OVENI.
Ha' en god dag
Forbundsformand
Mobil: 23 41 41 98