50 meter kunst i Fasangården

Børnene i Fasangården har arbejdet med kunst i seks måneder. Torsdag den 6. november kunne både børn og forældre se resultatet: 50 meter kunst.

Af: Anna Louise Stevnhøj

Børnehuset Fasangården, som ligger på Nordre Fasanvej i Frederiksberg Kommune, har arbejdet med kunst i mere end 30 år, og det seneste halve år har den integrerede institution været rammen om et storslået kunstprojekt, hvor alle børn har deltaget.

Emnet var musik, og både vuggestue og børnehavebørn er blevet præsenteret for musik i mange genrer. 

  

Alle de ni stuer har derefter skabt et kunstværk på baggrund af en særlig sang eller en udvalgt musikgenre.

Børnene har malet, limet, bygget, modelleret og formet, og det er blevet til både store og små værker.

    

Torsdag den 6. november var alle værkerne hængt op på institutionens gangarealer og udgjorde til sammen et 50 meter langt kunstværk.

Der var fernisering for både børn og forældre, og festlighederne begyndte med et ferniseringsoptog.