# Flere skal være omfattet af en tillidsrepræsentant og der skal vælges tillidsrepræsentanter på alle FOAs arbejdspladser:
I FOA Trekanten arbejder vi målrettet med dette kongresmål. Vi har øget antallet af tillidsrepræsentanter og arbejder på at få tillidsrepræsentanter på alle arbejdspladser. Det er ikke en let opgave, da det kan være svært at få medlemmer til at stille op. Et af de tiltag vi gør, for at det skal lykkes, er at tale med arbejdsgiverne om de vilkår vores tillidsvalgte har. Det SKAL være muligt at udføre sit hverv på en tilfredsstillende måde. Og vi vil stadig gå i dialog med både de tillidsvalgte og arbejdsgiverne, når det ikke lykkes at blive enige.
# Organisering skal tænkes ind i alle opgaver og i medlemmernes hverdag på arbejdspladsen:
I FOA Trekanten har vi den tilgang at organisering er et fælles ansvar. Både for os i afdelingen, de tillidsvalgte på arbejdspladsen og vores medlemmer. Det skal blive helt naturligt at tale om medlemskab, FOA-fordele og fællesskab. Vi har i år stoppet den hurtige nedgang i vores medlemstal, så vi i forhold til 2024, hvor vi mistede 135 medlemmer, i år har mistet 53.
Vi skal stadig arbejde benhårdt for at få stoppet den udvikling.
For fællesskabets skyld.
# Vi kontakter alle nye kolleger, ifm. nyansættelser, så vi kan repræsentere dem ved lønindplaceringen.
I løbet af 2026 overgår FOA Trekanten til en ny model, som automatiserer sagsgangen med at få kontaktet alle nyansatte. Det betyder at det bliver meget tydeligt om opgaven bliver løst samt vi letter de administrative processer i opgaven. Mere om det når vi er tættere på start.