Fra venstre: Karina Birgitte Schmidt, Selver Nurcan Karaca og Rikke Vigil Larsen.

Det samme arbejdstøj året rundt er ikke den bedste løsning, mener Karina Birgitte Schmidt, Selver Nurcan Karaca og Rikke Vigil Larsen. Derfor håber de, at erfaringerne fra sommerens hedebølger fører til lettere arbejdstøj i fremtiden.
Foto: Inge-Marie Krøier

De hjælper andre i varmen – men efterlyser lettere arbejdstøj

Når sommeren rammer hjemmeplejen, følger varmen med hele arbejdsdagen. Medarbejdere efterlyser sommeruniform, mens ledelsen ser den aktuelle hedebølge som anledning til at se på fremtidens løsninger.

Af: Inge-Marie Krøier

En arbejdsdag på farten
En arbejdsdag kan bestå af 15-20 korte køreture. Airconditionen når ofte kun lige at køle bilen, før næste stop venter. Måske er det en lejlighed, hvor solen har bagt hele formiddagen. Her skal medarbejderen hjælpe med bad, støtte eller medicin – iført præcis det samme arbejdstøj som på en frostklar januardag.

For kollegerne, der cykler mellem borgerne, er udfordringen en anden. Her foregår hele arbejdsdagen direkte i sommervarmen – ofte med rygsæk og hjælpemidler på ryggen.

Midt i sommervarmen er det især arbejdstøjet, medarbejderne peger på som den største udfordring.

Karina Birgitte Schmidt, Selver Nurcan Karaca og Rikke Vigil Larsen fortæller, at de bruger den samme arbejdsuniform året rundt. Om vinteren kan den føles kølig, mens den om sommeren bliver tung og varm at arbejde i.

Arbejdstøjet i Aalborg Kommune benyttes året rundt.
Arbejdstøjet i Aalborg Kommune benyttes året rundt - tjek bukserne med rib nederst til venstre.

Hvem afgør, hvornår beredskabet træder i kraft?
Den nye beredskabsplan giver mulighed for at bruge eget tøj under hedebølge. Men medarbejderne oplever, at det er svært at gennemskue, hvornår ordningen bliver sat i værk.

Den aktuelle hedebølge har sat ekstra fokus på spørgsmålet. Flere medarbejdere oplevede, at ordningen blev aktiveret, da temperaturen rundede 30 grader, men ikke på dage lige under. Det har fået dem til at efterlyse større gennemsigtighed og fleksibilitet.

Assisterende funktionschef i Borgernes Faste Team Anette Have understreger, at beredskabsplanen bygger på fælles retningslinjer for Aalborg Kommune, men at der ikke arbejdes med en nagelfast temperaturgrænse.

- Vi er ikke firkantede omkring det. Det er den enkelte leder, der vurderer, hvornår beredskabsplanen skal tages i brug. Det vigtigste er, at medarbejderne kan arbejde forsvarligt i varmen. Vi har ikke brug for, at nogen bliver dårlige, siger hun.

Medarbejderne er enige i, at der skal være klare rammer, men de ønsker større fleksibilitet, når varmen bliver belastende.

- Vi håber, vi kan få lidt mere selvbestemmelse. Nogle kan sagtens arbejde ved 25 grader, mens andre bliver helt udmattede. Vi ønsker os arbejdstøj, der passer til sommeren – ikke den samme arbejdsuniform året rundt, siger Karina, Selver og Rikke.

De tre medarbejdere peger samtidig på, at varmen i arbejdstøjet kan mærkes længe før en officiel hedebølge. Allerede ved 23-25 grader oplever de, at arbejdstøjet bliver så varmt, at de begynder at svede, allerede inden dagens første besøg.

I varme perioder har ledelsen fokus på kolde drikke, is, solcreme og på løbende at minde medarbejderne om at få nok væske.

Når hygiejne og varme skal gå hånd i hånd
Ifølge assisterende funktionschef Anette Have skal kitlen fortsat være lukket af hensyn til både hygiejne og et professionelt møde med borgerne.

Samtidig ser hun debatten som en anledning til at se på fremtidens arbejdstøj.

- Det er værd at overveje lettere arbejdstøj fremover. Medarbejderne er allerede repræsenteret i de udvalg, der er med til at vælge arbejdstøj, og deres erfaringer er vigtige i den proces, siger hun.

Medarbejderne håber, at erfaringerne fra denne sommer kan føre til en egentlig sommeruniform i et lettere og mere åndbart materiale. De oplever ikke, at en egen T-shirt med en lukket kittel udenpå giver den store forskel i praksis.

For Karina, Selver og Rikke handler ønsket ikke om færre regler, men om bedre muligheder for at arbejde forsvarligt i varmen.

- Borgerne spørger ofte, hvordan vi kan holde ud at arbejde i varmen. Det spørger vi egentlig også os selv om. Vi vil gerne passe vores arbejde, men vi håber, at arbejdstøjet kan udvikle sig i takt med vejret, siger de.

Anette Have opfordrer samtidig både medarbejdere, borgere og pårørende til at hjælpe med at mindske belastningen på de varmeste dage. Rigeligt med væske, gennemtræk og afskærmning for solen kan gøre en mærkbar forskel.

Hos FOA Nordjylland peger Leif Vestbjerg-Nielsen på, at arbejdsgiveren har ansvaret for, at arbejdet planlægges og tilrettelægges, så det kan udføres sikkerheds- og sundhedsmæssigt forsvarligt – også når sommerens hedebølger rammer.

- Hedebølger bliver en større del af hverdagen. Derfor skal arbejdsmiljøet følge med. Medarbejderne skal inddrages, når der vælges arbejdstøj, og jeg vil opfordre arbejdsmiljørepræsentanter og medarbejdere i alle kommuner til at bringe erfaringerne videre til de udvalg, der vælger arbejdstøj. Det er sådan, vi skaber løsninger, der virker i praksis, siger han.


Det må medarbejderne, når hedebølgeberedskabet aktiveres

  • Eget tøj kan benyttes under særlige betingelser.
  • Bukserne skal gå under knæene.
  • Der skal bæres en lukket kittel over egen T-shirt.
  • Arbejdstøjet skal vaskes dagligt ved mindst 60 °C (80 °C ved smitsom sygdom).

Kilde: Aalborg Kommunes beredskabsplan ved hedebølge.