Velkommen til Lederforeningen i FOA

Vibeke Elise Jensen, fagpolitisk leder og lederansvarlig i FOA Nordjylland, præsenterer Lederforeningen i FOA. Foreningen er dannet for at give ledere råd, vejledning og sparring i deres lederrolle. Med cirka 3.000 medlemmer tilbyder Lederforeningen et fællesskab og støtte til ledere og mellemledere ansat på en FOA-overenskomst.

Af: Inge-Marie Krøier

Hvad kan Lederforeningen tilbyde dig?

Lederforeningen fokuserer på lederskab, vilkår, ledelse og jeres arbejdsmiljø. Foreningen tilbyder rådgivning og sparring omkring ledelse gennem et lederteam, som mødes online en gang om måneden eller oftere. Derudover holder vi et årligt ledertræf, hvor du kan få faglige indspark og netværksmuligheder, samt deltage i faglige arrangementer og konferencer. 

Næste arrangement
Lederforeningens formand, Joan Lindskov, kommer til FOA Nordjylland den 7. maj til et arrangement, hvor hun fortæller om Lederforeningens tilbud og lytter til dine idéer og forslag. Meld dig gerne til og tag din lederkollega med under armen. Vi glæder os til at se jer!

 Tilmeld dig arrangementet den 7. maj 2025

  • Rådgivning og sparring om ledelse og karriere.
  • Adgang til et fagligt fællesskab med godt 3.000 andre velfærdsledere.
  • Faglige arrangementer som konferencer og webinarer.
  • Din fagforening i ryggen, når din løn skal forhandles.
  • Nyheder målrettet til dig som leder på FOAs område.
  • Medbestemmelse i Lederforeningen.
  • Mulighed for at stille op til Lederforeningens bestyrelse.

Vi er altid åbne for jeres tanker og ideer til, hvordan vi kan forbedre vores tilbud. 

For mere information, kontakt FOA Nordjylland.