Torsdag den 03.07.2025
Hvad gør fagforeningen FOA Nordjylland unik? Ifølge formand Kristian Gaardsøe er svaret klart: Det stærke korps af tillidsrepræsentanter. De er FOA ude på arbejdspladserne – og det gør en forskel.
Af: Inge-Marie Krøier
Tillidsrepræsentanterne er ikke bare bindeled mellem medlemmer og ledelse. De er også dem, der står klar med støtte, viden og sparring, når du har brug for det.
Investerer i tillidsrepræsentanterne for din skyld FOA Nordjylland bruger mange ressourcer på at uddanne og opkvalificere tillidsrepræsentanterne. Det betyder, at de er godt rustet til at hjælpe dig og dine kolleger – uanset om det handler om løn, arbejdsvilkår eller samarbejde med ledelsen.
Brug dem – det gør dem stærkere ”Jo mere I bruger dem, jo dygtigere og bedre bliver de,” lyder opfordringen fra FOA. Det er i dialogen med jer medlemmer, at tillidsrepræsentanterne udvikler sig og bliver endnu bedre til at varetage jeres interesser.
Typiske opgaver for en tillidsrepræsentant
Ingen tillidsrepræsentanter er ens – men her er nogle af de opgaver, de typisk løser:
Har du spørgsmål til din TR’s rolle – eller overvejer du selv at stille op? Så kontakt FOA Nordjylland.