Helle Leth Blanck

Helle Leth Blanck blev ammeterapeut med støtte fra kompetencefonden – en investering, der gav ny viden og faglig sikkerhed.
Foto: Inge-Marie Krøier

Fra tvivl til sikkerhed – Helle blev ammeterapeut

Som social- og sundhedsassistent på Aalborg Universitetshospital og tillidsrepræsentant har Helle Leth Blanck taget springet og uddannet sig til ammeterapeut. Med støtte fra kompetencefonden har hun fået ny viden, større faglig sikkerhed – og et ønske om at inspirere kolleger til at gøre det samme.

Af: Inge-Marie Krøier

Et kursus der gør en forskel
Helle og en kollega tog de første kursusdage i januar sidste år - fulgt op af dage i maj. Undervisningen blev varetaget af en jordemoder med specialuddannelse som ammevejleder (IBCLC), hvilket gav deltagerne en helt ny faglig ballast.

”Inden jeg startede, var jeg 50 procent sikker på det jeg gjorde – nu er jeg 100 procent sikker. Det giver en helt anden ro, når jeg vejleder,” fortæller Helle.

Kompetencefonden banede vejen
Uddannelsen blev mulig, fordi Helle søgte midler gennem kompetencefonden. Fonden dækkede hele beløbet som var 15.000 kroner inklusiv logi og transport og det var afgørende for, at hun kunne komme afsted.

”Der tikkede en mail ind fra FOA Nordjyllands uddannelseskonsulent Jytte Binderup-Ernstsen – og havde jeg ikke fået den, så havde jeg aldrig taget uddannelsen. Jeg sagde til mine kolleger: Har I ikke set det? Har du ikke noget, du godt kunne tænke dig?”

Fra teori til praksis – og tilbage igen
På fødeafdelingen er der sjældent meget tid. Social- og sundhedsassistenterne er typisk på en stue i 20-30 minutter, og rådgivningen om amning skal passes ind mellem mange praktiske opgaver.

”Vi rådgiver, når der er tid imellem alt det andet. Men nu kan jeg koble teori og praksis på en helt anden måde,” siger Helle.

Faglighed der styrker hele afdelingen
Helle oplever, at hendes nye kompetencer ikke bare styrker hende selv, men også hele afdelingen. Hun kan nu vejlede med konkrete teknikker, fx udmalkning og forståelse af brystets opbygning.
Hun understreger, at social- og sundhedsassistenter spiller en vigtig rolle i samarbejdet med jordemødrene:

  • De har overblikket over logistikken.
  • De sikrer, at der er gjort klar til næste fødsel.
  • De træder til, når udstyr skal bestilles eller repareres.

En opfordring til kollegerne
Som tillidsrepræsentant ser Helle det som en del af sin opgave at inspirere andre til at søge kompetencefonden og styrke deres faglighed.

”Jeg kan kun opfordre mine kolleger til at tage uddannelsen. Det har givet mig så meget faglig. Det er fedt at have de kompetencer,” siger hun.

Fakta: Uddannelsen som ammevejleder

Forløbet er for dig, der:

  • Skal vejlede ammende kvinder med nyfødte børn
  • Vil skabe bedre overgange for familier med nyfødte
  • Ønsker at styrke dine teknikker og faglige sikkerhed
  • Vil indgå i netværk og samarbejde på tværs af faggrupper

 Om uddannelsen til ammeterapeut