FOA | KLS
Som medlem af en overenskomstbærende fagforening er du med til at sikre løn, rettigheder og arbejdsvilkår – både for dig selv og dine kollegaer.
Jeg hører nogle gange medlemmer sige: “Jeg er medlem af en fagforening, men jeg har ikke gjort brug af den i alle de år, jeg har været medlem. Kan det egentlig betale sig?”
Til det vil jeg sige: Ja, det kan altid betale sig at være medlem af en overenskomstbærende fagforening. Også selvom man ikke altid tænker over det i hverdagen.
Som medlem af en overenskomstbærende fagforening gør du brug af resultaterne af fagforeningens arbejde hver eneste dag.
Den løn, du får for dit arbejde under den overenskomst, du er ansat på, er ikke kommet af sig selv. Den er resultatet af mange års forhandlinger mellem blandt andre FOA og arbejdsgiverne.
Det samme gælder mange af de rettigheder og vilkår, vi i dag kan komme til at tage for givet.
OK26 er afsluttet, og nu kommer resultaterne af det arbejde, der er lagt i at opnå de bedst mulige forbedringer for jer medlemmer.
Som offentligt ansatte burde I alle have fået en lønstigning med maj-lønnen med tilbagevirkende kraft fra april.
Der kommer desuden flere lønstigninger i løbet af den treårige overenskomstperiode.
Det er ikke alle resultater, der viser sig direkte som mere i løn. Men mange af dem har stor værdi i hverdagen.
Gennem årene har fagbevægelsens arbejde blandt andet været med til at sikre:
Alle disse forbedringer er ikke kommet af sig selv, og de har heller ikke været gratis at forhandle igennem.
Det kræver, at mange er med til at betale for medlemskab af de rigtige overenskomstbærende fagforeninger. Det er medlemskabet, der er med til at sikre, at vi har ansatte, som kan forhandle, lave beregninger, rådgive medlemmer og håndhæve aftalerne, når der opstår uenighed om regler og paragraffer.
Derfor er det vigtigt, at så mange som muligt, der er ansat under overenskomsterne, også er medlem det rigtige sted.
Vi skal sammen fortsat arbejde for at forbedre løn, rettigheder og arbejdsvilkår – til glæde for både jer selv og jeres kollegaer.
Derfor er det vigtigt at tale med kollegaer om medlemskab af den rigtige overenskomstbærende fagforening.
Når nogle nyder godt af de rettigheder og goder, som fagforeningen har forhandlet hjem, uden selv at være medlem, betyder det, at andre betaler for fællesskabet. Det er ikke holdbart i længden.
Hvis vi ikke er nok medlemmer det rigtige sted, bliver det på sigt vanskeligere for os som fagbevægelse at fastholde og forbedre retten til at forhandle løn, vilkår og rettigheder over for arbejdsgiverne.
Det vil efter min mening stille jeres løn- og ansættelsesforhold væsentligt ringere.
Tal medlemskab med dine kollegaer – særligt dem, der ikke er medlem det rigtige sted i forhold til deres ansættelse.
Med venlig hilsen Mimi Bargejani Formand FOA/KLS