GF

Generalforsamling i KLS den 20. maj 2026

FOA | KLS

Generalforsamling i KLS den 20. maj 2026

Her finder du dagsorden, oplysninger om valg samt frister for kandidaturer, forslag og tilmelding til spisning.

Kære alle

Vi holder generalforsamling i KLS den 20. maj 2026 kl. 16.00–20.00 – eller indtil vi er færdige med alle dagsordenpunkterne.

Spisning og tilmelding

Der er spisning mellem kl. 16.00 og 17.00.

Hvis du vil deltage i spisningen, skal du tilmelde dig senest 15. maj kl. 12.00.

Tilmelding sendes til KLS@FOA.DK.

Dagsorden

  1. Valg af dirigent og referent – Michael og Lise fra forbundet deltager
  2. Valg af stemmeudvalg
  3. Godkendelse af dagsorden
  4. Bestyrelsens beretning
  5. Årsregnskab
  6. OK 26-29 – herunder grænseaftalen med 3F
  7. Deltidsdommen
  8. PenSam
  9. Valg til bestyrelsen
  10. Valg til kongresdelegeret for næste kongresperiode
  11. Indkomne forslag
  12. Orientering om vores nye hus i Rødovre
  13. Fagenes dag i Fredericia den 2. eller 3. oktober 2026
  14. Lotteri af 15 gavekort á 300 kr. til deltagerne i generalforsamlingen, undtagen bestyrelsen
  15. Eventuelt

Valg til bestyrelsen

Der skal vælges 3 ordinære bestyrelsesposter for 4 år og 1 bestyrelsessuppleant for 2 år.

  1. Mimi genopstiller for en ny 4-årig periode til formandsposten
  2. Lone genopstiller for en ny 4-årig periode
  3. Liselotte stopper
  4. Suppleantpost for en ny 2-årig periode

Hvis du ønsker at stille op til en af disse poster, skal du sende dit kandidatur til KLS@FOA.DK. Mailen skal indeholde navn, fødselsdato og oplysning om, hvilken post du stiller op til. Mailen skal være modtaget senest 21. april 2026.

Valg til øvrige poster

Der skal vælges en intern revisor for en 2-årig periode samt to fanebærere for henholdsvis 2 år og 4 år.

  • Annette Nyby trækker sig som intern revisor, og posten skal derfor genbesættes for en 2-årig periode
  • Michael Malthesen genopstiller til en ny 4-årig periode som fanebærer
  • Der skal vælges endnu en fanebærer til en 2-årig periode

Ønsker man at stille op til en af disse poster, må man gerne meddele det via mail til KLS@FOA.DK. Man kan også på selve dagen vælge at stille op til en eller flere af disse poster.

Valg af kongresdelegerede

Der skal vælges kongresdelegerede for næste kongresperiode. Vi har planlagt ordinær kongres i 2027 og skal vælge 14 personer ud over formanden, hvoraf 4 i første omgang bliver suppleanter.

Hvis du ønsker at stille op som kongresdelegeret, må du meget gerne sende en mail til KLS@FOA.DK. Skriv navn, fødselsdato, arbejdsplads og at du stiller op til en plads som kongresdelegeret.

Indkomne forslag

Forslag, som ønskes behandlet på generalforsamlingen, skal være fremsendt til KLS på mail senest 5. maj 2026KLS@FOA.DK.

Med venlig hilsen
Mimi Bargejani
Formand
FOA/KLS