lonsag

Kombinationsstilling gav både efterbetaling og højere løn!

Kombinationsstilling gav både efterbetaling og højere løn

KLS har et medlem, der nu er blevet ansat i en kombinationsstilling i en kommune. Medlemmet var oprindelig ansat i to forskellige stillinger på samme institution – den ene som køkkenmedhjælper og den anden som pædagogmedhjælper – på hver deres overenskomst og lønsammensætning.

I kommunerne findes der en aftale, der giver mulighed for at blive ansat i en kombinationsstilling. Her slås timerne sammen, og man indplaceres i løn på den overenskomst, der typisk har flest timer – eller den der samlet set giver den bedste løn for medarbejderen.

Det har taget noget tid at blive enige med kommunen om vilkår og betingelser for lønnen i kombinationsansættelsen, men nu er aftalen endelig på plads.

Medlemmet har fået efterbetalt knap 30.000 kr. før skat og vil fremover få cirka 1.000 kr. mere i månedsløn før skat. Hertil kommer pension og ferietillæg.

Også her kunne det svare sig at være medlem af den overenskomstbærende fagforening.

Med venlig hilsen
Mimi Bargejani
Formand