Særligt for tillidsvalgte

Webinar: Kompetenceudvikling for social- og sundhedshjælpere

Nu kan social- og sundhedshjælpere, TR, FTR og AMR komme med til webinar om kompetenceudvikling med fokus på demens, relationskompetence og velfærdsteknologi. Webinaret holdes den 18. september kl 9-10.

Den opsøgende indsats for uddannelse og kompetenceudvikling inviterer til et webinar om kompetenceudvikling for social- og sundhedshjælpere med fokus på tre centrale områder:

  1. Demens
  2. Relationskompetence
  3. Velfærdsteknologi

Social- og sundhedshjælpere spiller en nøglerolle i den kommunale ældrepleje og er dem, som er tættest i relationen med borgeren og de pårørende.

Med ældrereformen og indførelsen af helhedspleje opstår nye opgaver.

Det stiller i endnu højere grad krav til faglighed og kompetencer med fokus på bl.a. rehabilitering, borgerinddragelse og tværfaglighed samt evnen til at kunne navigere i komplekse situationer.

Derfor er målrettet kompetenceudvikling med fokus på de tre områder med til at understøtte løsning af de fremtidige arbejdsopgaver.

På webinaret vil du høre om:

  • Baggrunden for den særlige pulje for social- og sundhedshjælpere, aftalt af KL og FOA, som kan bidrage til udførelsen af helhedspleje
  • Præsentation af de tre udviklingsveje; demens, relationsarbejde og velfærdsteknologi herunder rammer og tilskud
  • Hvordan Den opsøgende indsats kan understøtte kompetenceudviklingen lokalt og hjælpe jer godt i gang.

Webinaret er gratis og afholdes 18. september kl. 9 - 10.

Læs mere og tilmeld dig her