E-faktura til FOA

Om elektronisk fakturering til FOA

FOA anvender elektronisk fakturering. Det betyder, at vi kun modtager og behandler fakturaer i følgende formater: OIO-XML eller OIO-UBL.

FOAs hovedkontor og flere af FOAs lokale afdelinger kan modtage og behandle e-fakturaer. Der vil løbende blive tilføjet flere lokale FOA-afdelinger i takt med, at de bliver tilmeldt GLN-systemet (Global Location Number).

Udover de almindeligt gældende regler, skal fakturaen indeholde:

  • GLN / EAN-nummer (et elektronisk identifikationsnummer)
  • En kontaktperson i FOA (f.eks. personen, der har bestilt varen eller tjenesten i FOAs navn) 
  • Et referencenummer, som kan være et konto-, projekt- eller FIUSYS-nummer (oplyses af kontaktpersonen i FOA)
  • En beskrivelse af varen


De fleste økonomisystemer kan afsende fakturafiler. Hvis ikke, er det muligt at benytte den gratis funktion på www.sproom.net



FOA Forbundet
Staunings Plads 1-3
1790 København V
Telefon: 46 97 26 26
E-mail: foa@foa.dk

GLN / EAN-nr.: 5790000832248
CVR-nr.: 46024516

 

FOA 1
Vilhelm Thomsens Allé 9
2500 Valby
Telefon: 46 97 11 00
E-mail: foa1@foa.dk

GLN / EAN-nr.: 5790002190537
CVR-nr.: 18863103

 

FOA Bornholm
Fabriksvej 1
3700 Rønne
Telefon: 46 97 33 13
E-mail: bornholm@foa.dk

GLN / EAN-nr.: 5790002131110
CVR-nr: 23405415

 

FOA Herning
Gormsvej 3-5
7400  Herning
Telefon: 46 97 12 60
E-mail: herning@foa.dk

GLN / EAN-nr.: 5790002136139
CVR-nr.: 18874784

 

FOA Holstebro 
Magnus Kjærs Gade 6-8
7500  Holstebro
Telefon: 46 97 14 14
E-mail: holstebro@foa.dk

GLN / EAN-nr.: 5790002190520
CVR-nr.: 23217228

 

FOA Køge
Nørregade 52
4600 Køge
Telefon: 46 97 16 00

GLN / EAN-nr.: 5790002264245
CVR-nr.: 11738028

 

FOA LFS
Rosenvængets Allé 16
2100 København Ø
Telefon: 35 44 45 46
E-mail: lfs@lfs.dk

GLN / EAN nr.: 5790002131097 
CVR-nr.: 32848516

 

FOA Mariagerfjord
Rørholmsgade 8
9500 Hobro
Telefon: 98 51 21 11

GLN / EAN nr.: 5790002264269
CVR-nr.: 18371103

 

FOA Odense
Vesterbro 120
5000 Odense C
Telefon: 46 97 18 00
E-mail: odense@foa.dk

GLN / EAN-nr.: 5790002190551
CVR-nr.: 17513281

 

FOA Roskilde
Fuglebakken 2
Himmelev
4000  Roskilde
Telefon: 46 97 19 90
E-mail: roskilde@foa.dk

GLN / EAN-nr.: 5790002190513
CVR-nr.: 30756614

 

FOA Silkeborg-Skanderborg
Dalgasgade 24A
8600 Silkeborg
Telefon: 46 97 20 20
E-mail: Silkeborg-Skanderborg@foa.dk

GLN / EAN-nr.: 5790002264238
CVR-nr.: 23505614

 

FOA Sjælland
Japanvej 2, 
4200 Slagelse
Telefon: 46 97 38 60
E-mail: sjaelland@foa.dk 

GLN / EAN-nr.: 5790002264252
CVR-nr.: 11738028

 

FOA Nordjylland
Østerport 2
9100 Aalborg
Telefon: 46 97 29 00
E-mail: nordjylland@foa.dk

GLN / EAN-nr.: 5790002136122
CVR-nr.: 14366814