Mandag den 21.09.2026
Forældrene i Københavns dagtilbud er i høj grad tilfredse med deres børns hverdag. Det viser en ny undersøgelse af forældrenes tilfredshed med dagtilbuddene.
Særligt andelen af forældre, der svarer, at de er meget tilfredse, er steget. I 2022 var 46 procent meget tilfredse. I 2026 er andelen steget til 58 procent.
Samtidig oplever 77 procent af forældrene, at deres barn i høj grad trives i sit dagtilbud, mens kun 2 procent svarer, at barnet i mindre grad trives.
Det er tal, der er værd at hæfte sig ved, mener Line Togsverd, docent i barndomspædagogik.
”Når forældre vurderer, at de grundlæggende set er meget tilfredse, så tænker jeg, at det, de svarer på, er, om de føler sig trygge og tilpasse, og om dagtilbuddet er en hjælp for dem.”
Tillid til de voksne
Forældrene giver også en høj vurdering af mødet med det pædagogiske personale.
87 procent er tilfredse eller meget tilfredse med den måde, personalet tager imod deres barn på. 82 procent er tilfredse eller meget tilfredse med personalets samarbejde med dem.
Og hele 96 procent oplever, at de bliver mødt med anerkendelse og respekt.
Det peger på, at mange forældre oplever en tryg og tillidsfuld relation til det dagtilbud, deres barn går i.
For Line Togsverd er netop samarbejdet med forældrene en væsentlig del af det pædagogiske arbejde.
”Det er en meget væsentlig del af det at bedrive dagtilbud, nemlig at have et tillidsfuldt samarbejde med forældrene.”
Det kommer også til udtryk ved, at 92 procent af forældrene vil anbefale deres barns dagtilbud til andre.
Et vigtigt skulderklap – men ikke et kvalitetsstempel
De positive resultater er samtidig værd at sætte i perspektiv.
En tilfredshedsundersøgelse måler først og fremmest forældrenes oplevelser. Den siger ikke det samme som en undersøgelse af den pædagogiske kvalitet.
Sidste år viste en national kvalitetsundersøgelse eksempelvis, at kun omkring hver tiende børnehave blev vurderet til at have høj kvalitet. Det kan umiddelbart lyde som en modsætning til den høje forældretilfredshed, men undersøgelserne måler forskellige ting.
”For forældres tilfredshed hænger ikke sammen med den reelle kvalitet i et dagtilbud.”
Det betyder ikke, at forældrene ikke kan vurdere kvalitet. De kan sagtens forholde sig til, om deres barn trives, er trygt, har venner og er glad for de voksne. Men det er ikke nødvendigvis de samme kriterier, som en standardiseret kvalitetsundersøgelse måler på.
De to undersøgelser kan derfor godt være sande samtidig.
Forældre er mere end tilfredse kunder
Den høje forældretilfredshed er ifølge Line Togsverd en anledning til at anerkende det arbejde, der bliver gjort hver dag i dagtilbuddene.
Men hun peger også på en vigtig problemstilling ved selve begrebet ”forældretilfredshed”.
Når man undersøger dagtilbud som en service, der leveres til forældrene, risikerer man samtidig at komme til at betragte forældrene som kunder og dagtilbuddet som en serviceydelse.
Det kan udfordre det pædagogiske samarbejde.
”Pædagogisk personale bør jo ikke altid bare stræbe efter, at forældre er tilfredse. Der kan sagtens være problemstillinger omkring et barn, hvor man kan se forskelligt på tingene.”
Pædagogisk arbejde handler derfor ikke om altid at gøre forældrene tilfredse. Det handler først og fremmest om børnene og deres trivsel og udvikling – og om et tillidsfuldt samarbejde mellem forældre og pædagogisk personale.
Den nye undersøgelse kan derfor både læses som et vigtigt skulderklap til dagtilbuddenes medarbejdere og som anledning til at diskutere, hvad vi egentlig mener, når vi taler om kvalitet i dagtilbud.
For høj forældretilfredshed er vigtig. Men den kan ikke stå alene som målestok for det pædagogiske arbejde.
Følg med i vores nyheder om OK26