Jan Hoby

Ét skridt frem – og så to tilbage igen


Der var flere, der søgte ind på pædagoguddannelsen i år, end der var sidste år, men en ny opgørelse over optag på pædagoguddannelsen viser alligevel en negativ udvikling. Næstforperson Jan Hoby er ikke overrasket.

Af: Anni M. Wiecka

Da antallet af ansøgere til pædagoguddannelsen blev offentliggjort den 5. juli 2025, viste det en stigning på 1 procent flere ansøgere til pædagoguddannelsen end i 2024. Det fremhævede forkvinde i LFS, Kirsten Gunvor Løth, som en positiv udvikling, om end ”der er lang vej endnu for at indhente det massive fald af ansøgere, der skete i 2016”.

 

Nu viser Uddannelses- og Forskningsstyrelsens opgørelse over antal optagne på pædagoguddannelsen imidlertid, at der er 1 procent færre, som er blevet optaget på pædagoguddannelsen i år end sidste år. Det kan fx skyldes, at ansøgerne ikke har levet op til optagelseskravene på uddannelsen, eller at pædagoguddannelsen ikke har været ansøgernes førstevalg.

 

Faldet i antal optagne fra 2024 til 2025 er mindre, end det har været de tidligere år, og det er også mindre end for folkeskolelærer-, socialrådgiver- og sygeplejerskeuddannelsen. Men det ændrer desværre ikke på den sørgelige realitet, at der de seneste 10 år er sket et fald i optaget på pædagoguddannelsen på 32 procent, påpeger næstforperson i LFS, Jan Hoby.  

 

”Treparten og den nye pædagoguddannelse er godt for dem, der allerede har valgt uddannelsen til. Men det betyder ikke noget for dem, der står over for at skulle vælge uddannelse. Det gør uligeløn og normeringsproblemer til gengæld.  Der er for mange forfaldshistorier, og det har de unge regnet ud,” siger Jan Hoby.

 

Han vurderer, at de 1 procent flere, der havde søgt ind på pædagoguddannelsen i år, ikke har haft pædagoguddannelsen som førstevalg og derfor er endt med at blive optaget på en anden uddannelse.

 

København lokker ikke

Ser man specifikt på udviklingen i optaget på Københavns Professionshøjskole (KP), er udviklingen desværre ikke mere positiv. Nej, faktisk er der i 2025 sket det største fald i antal optagne på pædagoguddannelsen på KP de sidste fem år.

 

”Det er jo en del af samme fortælling: De unge kender til de arbejdsforhold herunder lønvilkår, der venter dem efter studiet, og kombinerer man det med boligpriserne i København, så er det ikke attraktivt at være pædagog i København, medmindre man virkelig brænder for det”, siger Jan Hoby.