SENIORKLUB - Udflugt til Sild/Sylt

Info om arrangementet

Tid: til
Målgruppe: Medlemmer af Seniorklubben

 

Kl.  6.00 - Afgang fra Vejerboden, Nyborg

Kl.  6.40 - Afgang fra Amtsgården, Ørbækvej

Kl.  7.00 - Afgang fra Dannebrogsgade

 

Når alle er i bussen, kører vi til Rømø, hvor færgen venter. Undervejs på turen får vi kaffe og rundstykker fra bussen.

 

Velankommet med færgen til Sild er der rundvisning med bussen på det nordlige af øen, med fortællinger fra chaufføren.

 

Sild har et meget varieret landskab med hedelandskab, vandreklitter og høje lerklinter. Når vi kommer til Westerland får vi serveret en 2-retters menu på Münchner Hahn.

 

Herefter kører vi en tur på den sydlige del af øen. Der er også mulighed for at blive i Westerland, hvor der kan kigges på butikker eller tages en gåtur på stranden.

 

Turen tilbage til fastlandet foregår på biltoget, som er den eneste forbindelse mellem Sild og Tyskland. Det er en smuk tur og undervejs får vi kaffe og kage fra bussen. Fra Niebüll går turen hjem til Fyn.

 

Forventet hjemkomst til Odense ca. kl. 20.00.

 

HUSK PAS!

 

 

Pris medlem kr. 550,-

Pris ikke-medlem kr. 750,- (hvis der er plads)

Drikkevarer er for egen regning.

 

Tilmelding/betaling: 21. februar 2023

Tilmelding er bindende.

 

Vi skal være mindst 40, for at turen bliver til noget.