SENIORKLUB - Udflugt Randers Regnskov & Hvidsten Kro

Info om arrangementet

Tid: til
Målgruppe: Medlemmer af Seniorklubben

 

Kl. 6.30 - Afgang fra Vejerboden, Nyborg

Kl. 7.10 - Afgang fra Amtsgården, Ørbækvej

Kl. 7.30 - Afgang fra Dannebrogsgade

 

Undervejs til Randers Regnskov holder vi en pause ved Lillebælt, hvor vi får serveret kaffe og rundstykker fra bussen.

 

I Randers Regnskov kan man møde alt fra arbejdsomme myrer til syngende gibbonaber og store fredelige søkøer. Man kan gå rundt blandt fritlevende slanger i Slangetemplet, og i jaguaranlægget kan man måske være heldig at se jaguarerne tage sig en svømmetur. Vi har et par timer på egen hånd til at gå på opdagelse i Regnskoven.

 

Herefter kører vi videre til Hvidsten Kro. Her får vi serveret en 2-retters menu, og inden vi tager videre er der lidt tid på egen hånd til at gå rundt i de historiske omgivelser og eventuelt besøge Mindelunden.

 

Hjemturen går forbi Mustard Point, der i sin tid blev udvalgt af kromand Marius Fiil som modtageplads for våben og sprængstoffer fra allierede fly. Vi holder pause ved Tørskind Grusgrav, hvor vi får kaffe og kage fra bussen.

 

Forventet hjemkomst til Dannebrogsgade ca. kl. 19.30.

 

 

Pris medlem kr. 700,-

Pris ikke-medlem kr. 890,- (hvis der er plads)

Drikkevarer for egen regning.

 

Tilmelding/betaling: 17. januar 2023

Tilmelding er bindende.

 

Vi skal være mindst 40, for at turen bliver til noget.