FOAs regionale samarbejde består af tre ligeværdige aktører. De tillidsvalgte på arbejdspladserne, de politisk valgte i FOA afdelingerne og de ansatte FOA-medlemmer.
Region Hovedstaden er en meget stor arbejdsplads. I den forstand, at der er ca. 42.000 ansatte og hele syv FOA-afdelinger er repræsenteret. Et integreret samarbejde i FOA er derfor nødvendigt, hvis vi skal agere kvalificeret, offensivt og i fællesskab.
Det generelle område er alle de sager, der vedrører alle FOAs medlemmer i Region Hovedstaden på tværs af faggrupper.
Regionsbestyrelsen består af repræsentanter fra de syv FOA afdelinger og som er FOAs øverste beslutningsniveau i forhold til det regionale samarbejde.
De arbejdsmiljøansvarlige, som består af repræsentanter fra de 7 FOA afdelinger og som varetager sager i forhold til arbejdsmiljøet og trivsel.
TV1 netværket består af alle FOAs fællestillidsrepræsentanter og tillidsrepræsentanter i nøglepositioner.
HovedMED, hvor FOA har to ordinære repræsentanter i det øverste medarbejdersystem. FOAs repræsentanter samarbejder tæt i forhold til Regionsbestyrelsen og TV1 netværket.
Det faggruppe og sektorrettede område, som er alle de sager der specifikt vedrører henholdsvis kost- og servicepersonalet og social- og sundhedspersonalet.
Kost- og servicebestyrelsen består af repræsentanter fra de fem FOA afdelinger der har medlemmer indenfor kost- og serviceområdet.
Social- og Sundhedsbestyrelsen består af repræsentanter fra de 6 FOA afdelinger der har medlemmer indenfor social- og sundhedsområdet.
Faglige sektornetværk er der, hvor der er oprettet et fælles tværgående netværk for fællestillidsrepræsentanter på plejeområdet, og et fælles tværgående netværk for tillidsrepræsentanter på kost- og serviceområdet
Specialenetværk er der, hvor der pt eksisterer fem tværgående netværk for henholdsvis portører, psykiatrien, Den sociale virksomhed, Kardiologien og Neurologien.
Det arbejdspladsrelaterede område er de sager, der vedrører den enkelte arbejdsplads.
Den enkelte FOA-afdeling varetager de sager, der relaterer sig til den konkrete arbejdsplads, man arbejder på.
VMED og LMED er her, hvor du som tillidsrepræsentant er valgt ind i MED-udvalg på niveau 2. Her er koordineringen og dialogen til HovedMED og TV1-netværket vigtigt.
Her kan du downloade samarbejdsdiagram
Din indgang til opgavehjælp, værktøjer, viden og nyheder som tillidsvalgt i FOA.
Få information om FOAs regionale samarbejde i Region Hovedstaden.