Uddannelse

Til opslagstavlen

Uddannelse og kompetenceudvikling til alle – sådan har vi lyst til at melde ud og det gør vi også på forskellig vis.

Men realiteterne er også mange steder, at der på trods af velvillighed ikke kan undværes medarbejdere i driften eller at der ikke er nok viden om de mange mange forskellige muligheder, der er i uddannelsesverdenen.

Vi har lavet denne ”lokumsavis” som forhåbentlig kan være med til at motivere jeres kolleger til at bruge FOA Nordsjælland til at få lagt en god plan eller som sparringspartner ift. hvilken retning man skal gå, når man gerne vil kompetenceudvikles. Hæng gerne plakaten op eller læg den i personalestuen.

Mange ufaglærte vil gerne have en uddannelse – nogle ønsker det ikke og det respekterer vi. Første skridt som kollega, TR, FTR, ven eller familiemedlem er at spørge dem ”Har du lyst til at uddanne dig?”.

Mange ufaglærte ved godt, at det vil forbedre deres økonomiske situation, opgaveløsning og generelle situation på arbejdsmarkedet, men svarer alligevel nej til spørgsmålet. Og hvorfor gør de det? Højst sandsynligt fordi de er usikre på om de kan gennemføre et uddannelsesforløb eller fordi de er usikre på deres økonomi. Vi arbejder for at flere af vores ufaglærte kolleger bliver motiveret til at få papir på deres kompetencer og dermed stå endnu stærkere i deres faglighed.

Vi ønsker os at flere arbejdspladser og ledere har et uddannelsesfokus, så man løbende opfordrer medarbejdere til at ville søge ny kompetenceudvikling. Vi arbejder også for at oplyse om alle mulighederne i uddannelsessystemet – lige fra fleksible uddannelsesmuligheder til økonomiske tilskudsmuligheder.

I kan som kolleger og tillidsvalgte også spille en stor rolle i arbejdet med tale med medlemmer om, hvordan et uddannelsesforløb kan skrues sammen så det passer både den enkeltes forudsætninger og arbejdspladsens behov for mandskab.

I er altid velkomne til at kontakte jeres sektorformand, hvis I mangler viden til at rådgive kolleger eller ledelser. Vi har desuden kontakter til den opsøgende indsats, SOSU H og U/Nord som gerne kommer ud og taler med jer og jeres ledelser om de lokale uddannelsesbehov.