Log ind her:Log ind

Støtte fra befolkningen er vokset

onsdag den 23.04.2008

80 procent af danskerne har sympati for konflikten på ældre- og sundhedsområdet, viser en ny måling, som TV 2 har fået lavet af Megafon.

Det betyder, at støtten er steget, for i sidste uge svarede 72 procent ja i en tilsvarende måling.

Den voksende støttet overrasker politikere på Christiansborg:

"Det kommer bag på mig, at opbakningen er så massiv. Det er helt overvældende, og det sender et klart signal til politikerne på Christiansborg, om at holde fingrene væk fra strejken. Det er samtidig et signal til arbejdsmarkedets parter, om at få forhandlet de her ting på plads," siger SFs kommunalordfører Flemming Bonne til TV 2.

"Tilslutningen er steget, og det er overraskende. Men der er kun gået en uge, og vi har ikke set de dårlige historier endnu. Der er samtidig flere og flere, som bliver nægtet operationer, og der kommer yderligere pres på i de kommende uger. Jeg tror, at det vil rykke ved sympatien," siger Dansk Folkepartis kommunalordfører Hans Kristian Skibby.

"Det er godt for dem, der er i konflikt, at der er opbakning til dem," siger Socialdemokraternes gruppesekretær Henrik Dam Kristensen, som ikke ønsker at kommentere tallene yderligere.

 

 

Senest redigeret den 20.10.2009