tirsdag den 15.04.2008
De kommunale arbejdsgivere i KL har efter de sammenbrudte forhandlinger forsøgt at give indtryk af, at social- og sundhedsassistenter vil få 4.000 - 4.300 kroner mere om måneden, hvis FOA siger ja til KLs tilbud.
”Det var ikke den virkelighed, vi mødte ved forhandlingsbordet. Her gjaldt tilbudet om 4.000 - 4.300 kroner mere om måneden kun for omkring 12.000 ud af vores 47.000 social- og sundhedsassistenter og –hjælpere.
KL havde ikke flere penge med til forhandlingerne end tidligere, så deres ”tilbud” var bare en omfordeling, som betales af det øvrige social- og sundhedspersonale, herunder også grupper som sygehjælperne, hjemmehjælperne og plejehjemsassistenterne. Nogle af de i forvejen dårligst lønnede på social- og sundhedsområdet ville kun få 2.200-2.300 mere om måneden. Det kunne vi selvfølgelig ikke sige ja til,” siger Dennis Kristensen.
”Men hvis Mads Lebech vil give 4.300 kroner om måneden til alle grupper, så er vi da til at tale med. Men så skal han nok skaffe i omegnen af en halv milliard ekstra bare på social- og sundhedsområdet. Dertil kommer de øvrige kvindegrupper, som længe har fortjent at få ”mandeløn”, og FOAs øvrige grupper, der har et lønefterslæb, der skal dækkes ind” siger han.