FOA og 3F vil indgå overenskomst med alle virksomheder på markedet, så konkurrencen sker på kvalitet og dygtighed, og ikke på bekostning af handicaphjælpernes løn- og ansættelsesvilkår.
Virksomheder med overenskomst
FOA har indgået overenskomst med flere virksomheder på handicaphjælper-området. Her har de ansatte handicaphjælpere overenskomstmæssige løn – og ansættelsesvilkår i lighed med resten af arbejdsmarkedet.
FOA og 3F anbefaler, at brugere anvender disse virksomheder, hvis de ønsker at afgive deres arbejdsgiveransvar. Her er listen over virksomhederne:
Medlemmer af Dansk Erhverv
Pia & Pernilles Handicapservice, Greve
Handicaphjælpen ApS, Roskilde
Medlemmer af DI
LOBPA, Hvidovre
Dansk Handicapservice, Roskilde
Andre
Lund’s Handicapservice, Skibby
Næsborg A/S, Næstved
Vikar24, Kolding
Rosendahls Handicapservice, Næstved
Virksomheder uden overenskomst
FOA og 3F er i dialog med flere virksomheder om at indgå overenskomst, da vi ønsker at alle virksomheder på markedet er omfattet af en sådan. Formålet er at sikre, at overenskomstforholdene er i orden i hele branchen, så konkurrencen virksomhederne imellem sker på kvalitet og dygtighed, og ikke på bekostning af handicaphjælpernes løn- og ansættelsesvilkår.
Se listen over virksomheder vi forhandler med her:
Handicaphjælp Danmark ApS, Herlev
Bruger- Hjælper Formidlingen