FOA-Hernings lille FOA-blad, forsiden, december 2011. På besøg i DONG.

Det lille FOA-blad december 2011

Læs Det lille FOA-blad december 2011 - her på siden finder du links eller henvisninger til links

Læs det lille FOA-blad her.

 

Begrib - håndter og forstå meningen: Interview med Bente Lindgreen, som afsluttede den helt nye akademiuddannelse i august. Vi har også fået lov til at lægge Bentes afgangsprojekt og specialeprojekt ud her, så du kan læse hendes spændende projekter om sundhed igennem det sociale fællesskab. Side 6.

Jeg vil altid elske mor - om sorggrupper: Læs om Jes Dige og hans arbejde med børn og sorggrupper. Jes Dige var i FOA Herning og holde et dybt bevægende foredrag om Børn og Sorg. Du kan finde links til materiale om Jes Dige her. Side 22.

Læs mere om pædagogisk sektors artikler her. Blandt andet Fastelavnsfest for bedsteforældre.

Vi lærer at styre energien - om jobrotation: FOA Herning har denne gang besøgt de mange pedeller, som er på rotationsprojekt igennem Herning Kommune. Denne dag besøgte de DONG og FOA Herning var med. Side 28. Se flere billeder og links her.

Træning i arbejdstiden: Rengøringsassistenter har stor gavn af træning i arbejdstiden, læs side 38

Café For sygemeldte: Læs om medlemmernes nye iniativ side 42, og se de næste møder på aktivitetskalenderen.

Nye tider for vores børn: Artikel om FOAs forslag til Dagtilbudsreform, side 44.

Vikarlisten i FOA Herning: Er du ledig, så læs denne artikel side 53, eller gå direkte ind til VIKARLISTEN her på hjemmesiden.

Læs det hele i Det lille FOA-blad plus mange andre spændende artikler.

Gå direkte til aktivitetskalenderen for at læse om FOA Hernings arrangementer og generalforsamlingerne (2012) samt tilmelde dig det du vil deltage i.